جمعه 04 خرداد 1397 ساعت 09:30

"زبان وطن است"


زبان وطن است


گزارشی از دومین همایش شرق شناسی و مطالعات ایرانی با تمرکز بر دانشگاه ولی عصر(عج)  و آشنایی با دانشگاه علیگر که از مهمترین مراکز زبان فارسی در هند به شمار می‌رود

به قلم توانای نویسنده و شاعر گرانقدر سرکار خانم دکتر نرگس باقری
هند همواره با ایران پیوندهای دیرینه داشته است و این پیوند به هزاران سال پیش باز می‌گردد. همچنین مناسبات فرهنگی بسیاری میان این دو کشور وجود داشته است. زبان فارسی از دوره‌ی غزنویان وارد هند شده است و شاعرانی همچون بیدل دهلوی و امیرخسرو دهلوی به این زبان شعر سروده‌اند.
درحال حاضر در بیش از ۵۰ دانشگاه هند زبان و ادبیات فارسی تدریس می‌شود و در چندین دانشگاه این کشور نیز بخش مستقل زبان فارسی وجود دارد. دانشگاه‌های علیگر، دهلی، جواهر لعل نهرو، جامعه ملی اسلامی، کشمیر، لکهنو، بنارس، پاتنا، بوپال، عثمانیه، بمبئی، گوهاتی از دانشگاه‌هایی هستند که گروه مستقل فارسی دارند. مراکز تحقیقات زبان فارسی نیز در دانشگاه‌های علیگر، پاتنا، مالیر کوتلا و احمدآباد فعالیت دارند. تا کنون تعداد زیادی دانشجوی زبان فارسی از هند برای شرکت در دوره‌های دانش‌افزایی به ایران اعزام شده‌اند.
با این پیش زمینه، زمانی که پیشنهاد سفر به هند و پوشش خبری دومین همایش شرق شناسی و مطالعات ایرانی با تمرکز بر دانشگاه ولی عصر(عج) مطرح شد، گروه زبان و ادبیات فارسی مناسب دید که ارتباط میان دانشگاه علیگر که از مهمترین مراکز زبان فارسی در هند به شمار می‌رود با دانشگاه ولی‌عصر(عج) برقرار شود. آنچه در ادامه می‌بینید تلاش برای آشنایی و ارتباط با دانشگاه علیگر و مرکز تحقیقات زبان و ادبیات فارسی است.
ساعت دو و نیم شب، فرودگاه دهلی، بزرگ، تمیز، خلوت
 

حدود ساعت سه حرکت از دهلی به سمت شهرستان علیگر، با اتوبوس و طبق معمول همه‌ی پیشوازهای هندی با حلقه‌های گل


در جاده‌ی علیگر به دهلی نور آرام آرام خودش را می‌پاشد، ساعت پنج صبح است اما خانه‌ها یکی یکی باز می‌شود و زندگی در کشاکش جاده آغاز می‌شود.

3

شهر علیگر، شهری با بافت قدیمی

دانشگاه اسلامی علیگر، یکی از ویژگی‌های شهر علیگر مراکز مهم آموزشی آن است.دومین همایش بین المللی شرق شناسی و مطالعات ایرانی و بزرگداشت بیدل دهلوی


افتتاحیه همایش با سخنرانی دکتر آذرمیدخت صفوی. وی در مورد نام همایش می‌گوید که ایران خود مرکزی مجزا و مهم است از این رو جدای از شرق در نظر گرفته شده است.


 
 
سخنرانی آقای حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسیپیام وزیر تحصیلات عالیه افغانستانسخنرانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در هند 
سخنرانی سفیر تاجیکستان در هندارائه مقالات در همایش 
ناهار، تلاش شده است غذای هندی به ذائقه‌ی ایرانی نزدیک باشد.

ارائه‌ی نامه به ریاست دانشگاه و مدیر گروه زبان و ادبیات فارسی


کارگاه تاریخ، تمدن و نسخه‌شناسی در هند با حضور پروفسور عبدالقادر جعفری_ استاد دانشگاه الله آباد هند


بازدید از کتابخانه مولانا آزاد که از کتابخانه‌های معتبر و از گنجینه‌های نسخ خطی است و هفده هزار جلد کتاب به زبان فارسی در آن وجود دارد

 
 
 
 
بازدید از موزه کتابخانه مولانا آزاد و برخی از نسخه‌های خطی

 
گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه علیگر و برخی از دانشجویانی که در این رشته درس می‌خوانند   

 
اتاق استادان دانشکده ادبیات و یکی از کلاس‌ها 
شعبه سنسکریت دانشکده
 


 
کالج زنان، یکی از مراکز مهم شهر علیگر است که در آن تمامی دوره‌های تحصیلی وجود دارد و دختران در فضای آموزشی و تفریحی مناسبی درس می‌خوانند. از دختری که از همین کالج فارغ التحصیل شده بود پرسیدم چطور است با آنکه ظاهر شهر فقیر است محیط‌های آموزشی امکانات خوبی دارد؟ گفت هر که از این مراکز فارغ التحصیل می‌شود یا از این شهر می‌رود و امکانات خوبی به دست می‌آورد تلاش می‌کنند بخشی از هزینه‌اش را برای مراکز خرج کند.
 
و پایان سفر و برگشت از علیگر به دهلی با این ماشین، رانندگی‌های عجیب و غریب، بوق زدن‌های پیاپی که یادگار اعتراض به استعمار انگلیس است، وآرایش کامیون‌ها از ویژگی‌های رانندگی در هند است که احتمالا در ذهن دوستانی که به هند سفر کرده‌اند و یا در آنجا تحصیل می‌کردند به خوبی مانده است.