جمعه 04 خرداد 1397 ساعت 09:28

پیشنهاد7 خرداد به عنوان روز تشکل های صنفی اعضاء هیئت علمی دانشگاهها

پنجمین نشست تشکل های صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه ها و پژوهشکده های کشور در تاریخ شنبه 17 تیرماه از ساعت 14 در سالن همایش های شهید هنری دانشگاه ولی عصر(عج) آغاز شد. در ابتدای این مراسم آقای دکتر حسن رنجبر عسکری قائم مقام رییس دانشگاه ولی عصر(عج) ضمن خوشامدگویی به میهمانان و معرفی اجمالی دانشگاه ؛ به برگزاری کنکور سراسری سال 96 اشاره کرد و با توجه به کاهش میزان داوطلبین در رشته ای علوم انسانی،علوم پایه و هنر و همچنین افزایش داوطلبین در رشته های علوم تجربی:  این پیامد را که نشان دهنده کشش جامعه به رشته های اشتغالزا و درآمد زاست را خوشایند ندانست و گفت دانشگاه ها بایستی با رویکرد عالمانه و با تدبیر به موقع و موثر پاسخگوی نیازهای جامعه باشند و جهت  رفع مشکلات مطروحه چاره اندیشی نمایند.

 


پس از ایشان آقای دکتر احمد صفاپور معاونت محترم توسعه مدیریت و منابع انسانی و دبیر انجمن صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه های کشور به بیان اهداف برپایی پنجمین نشست تشکل های اعضای هیات علمی دانشگاه های کشور پرداخت.


وی در این جلسه تصریح کرد: ما می توانیم روز 7 خرداد را به عنوان روز تشکل های صنفی اعضاء هیئت علمی دانشگاهها به یاد اولین جلسه ای که بنیان نهاده شده نامگذاری کنیم تا در دانشگاهها این موضوع جا بیفتد.

به گزارش ایسنا، دکتر احمد صفاپور در پنجمین نشست تشکل های صنفی اعضاء هیئت علمی دانشگاهها و پژوهشگاههای سراسر کشور به میزبانی دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان با اشاره به فعالیت دوساله تشکل های صنفی اعضای هیئت علمی، اظهار کرد: اولین نشست ما به میزبانی دانشگاه علوم و صنعت در 7 خرداد 94 برگزار شد. در این نشست که 15 تشکل از دانشگاههای مختلف حضور داشتند، بیشتر جنبه معارفه داشت؛ چرا که از سال 92 که فعالیت‌های صنفی در دانشگاه‌ها آغاز شد و تشکل‌ها شکل گرفتند و به تدریج با هم آشنا شدیم تا اینکه اولین نشست تشکل های صنفی اعضاء هیئت علمی دانشگاهها را برگزار کردیم.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین دستاوردهای اولین نشست، تأکید بر عدم ورود بر فعالیتهای سیاسی، تعامل با مدیریت ها، اقدام به راه اندازی سایت و اقدام برای اخذ مجوز از وزارت کشور بود،تصریح کرد: ما به یاد اولین جلسه ای که بنیان نهاده شده می‌توانیم روز 7 خرداد را به عنوان روز تشکل های صنفی اعضاء هیئت علمی دانشگاه‌ها نامگذاری کنیم تا در دانشگاهها این موضوع نهادینه شود.

دبیر انجمن صنفی اعضای هیئت علمی دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان با اشاره به نشست دوم تشکهای صنفی اعضای هیئت علمی در 7 آبان 94 در مشهد، یادآور شد: در این نشست 12 تشکل شرکت کردند و آنجا قرار شد که دبیرخانه انجمن های صنفی در دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان مستقر باشد.

صفاپور به نشست سوم تشکلها در 9 اردیبهشت سال 95 در دانشگاه خوارزمی اشاره و عنوان کرد: در این نشست 19 تشکل از دانشگاههای کشور حضور داشتند و در این نشست کمیته ای برای بررسی چگونگی ادامه فعالیتهای سازمان یافته تشکل ها، تشکیل شد.

وی به برگزاری نشست تشکل های صنفی اعضای هیئت علمی در 5 آذر 95 با حضور 20 تشکل تحت عنوان «شورای هماهنگی» اشاره و خاطرنشان کرد: موضوعی که در آنجا مطرح شد این بود که 5 نفر به عنوان عضو هیئت اجرایی شورای هماهنگی انتخاب شدند.

دبیر تشکلهای صنفی اعضای هیئت علمی دانشگاههای کشور به مهمترین فعالیتهای سال گذشته این انجمن اشاره کرد و گفت: نامه به معاونت فرهنگی وزارت علوم برای مشخص شدن وضعیت تشکل های صنفی، نامه به ریاست جمهوری بعد از انتخابات با امضای 30 دانشگاه و پژوهشگاه که بازتاب رسانه ای پیدا کرد، از جمله این اقدامات است.

صفاپور با بیان اینکه انجمن های صنفی اعضای هیئت علمی دانشگاهها در حال به رسمیت شناخته شدن است، پیشنهاد داد: برای فعال تر شدن شورای اجرایی تعداد اعضای آن بیشتر شود و سالیانه یک نشست عمومی داشته باشیم.

ثابت بودن نمایندگان شورای هماهنگی، راه اندازی کانال اطلاع رسانی و یک گروه اختصاصی برای اطلاع رسانی فعالیتهای صنفی از دیگر پیشنهاداتی بود که صفاپور به آنها اشاره داشت.


 
   1396/4/20 15:12    تعداد بازدید :  759

تعداد بازدید : 759
6.7/10 (تعداد آرا 6 نفر )