چهارشنبه 27 تیر 1397 ساعت 05:28

کارگاه تفکر سیستمی برگزار شد


به همت دفتر نظارت ،ارزیابی و کنترل کیفیت دانشگاه در تاریخ دوشنبه 26 تیرماه با دعوت از اعضای محترم هیات علمی و غیر هیات علمی کارگاه تفکر سیستمی در سالن همایش های شهید هنری برگزار گردید. 


تعریف سیستم چیست؟ تفکر سیستمی چیست؟


درس تفکر سیستمی، از جمله درس‌های کلیدی در دوره MBA متمم است که مطالعه‌ی آن، می‌تواند کمک زیادی برای درک بهتر سایر درس‌ها باشد.

هر کس فعالیت گروهی و کار سازمانی را تجربه کرده باشد و یا برای مدت کوتاهی برای آموزش و پرورش دیگران تلاش کرده باشد، این مسئله را تجربه کرده است که یکی از ضعف‌های عمده‌ی موجود در بسیاری از فرهنگ‌های کمتر توسعه یافته، ضعف در تفکر سیستمی است.

هدف از ارائه‌ی درس تفکر سیستمی در متمم چه بوده است؟

متمم در ارائه‌ی درس تفکر سیستمی، اهداف زیر را مد نظر داشته است:

 تعریف سیستم و تفکر سیستمی با بیانی ساده و قابل فهم 

جستجویی کوتاه در وب و یا در کتابفروشی‌ها، نشان می‌دهد که درباره تعریف سیستم و تفکر سیستمی و موضوعات وابسته به آن، کتاب و مطلب و مقاله‌های فراوان وجود دارد.

اما متاسفانه لحن بسیاری از این کتاب‌ها و مقالات، جدی و آکادمیک بوده و به ندرت توانسته‌اند از ادبیات کلاسیک تفکر سیستمی و دینامیک سیستم‌ها، فاصله بگیرند.

به نظر می‌رسد این وضعیت باعث شده که تعریف سیستم و تفکر سیستمی، بیانی ساده و قابل فهم نداشته باشد و عملاً دانش تفکر سیستمی به رفتار سیستمی و نگرش سیستمی تبدیل نشود.

در درس آشنایی با تفکر سیستمی قصد داریم ضمن حفظ دقت علمی، مفاهیم و تعاریف و کاربردهای تفکر سیستمی را به صورت ساده بررسی کنیم.

 ترویج الگویی برای فکر کردن به مسائل و تحلیل آنها 

در درس‌های متمم (اعم از درس‌های مدیریتی و درس‌های مربوط به زندگی روزمره) بارها به بحث و بررسی مسائل مختلف می‌پردازیم و در بسیاری از موارد، به کمک دوستان متممی، در قالب تمرین و بحث، می‌کوشیم مسائل دنیای اطراف خود را بررسی و تحلیل کنیم.

آشنایی با مبانی نگرش سیستمی، باعث می‌شود که راهکارهای ما علمی‌تر و عملی‌تر بوده و از کوته‌نگری‌های رایج، در امان بمانند.

متمم، مطالعه‌ی درس تفکر سیستمی را به چه کسانی توصیه می‌کند؟

این درس می‌تواند برای همه‌ی دوستان متممی مفید باشد.

به عنوان پدر و مادر، با مطالعه‌ی مجموعه درس‌های تفکر سیستمی، می‌توانیم فرزندانمان را بهتر آموزش دهیم و به آنها در درک بهتر دنیای پیچیده‌ای که قرار است در آن زندگی کنند، کمک کنیم.

به عنوان مدیر، احتمال خطاهای ما در تحلیل و تصمیم گیری و سیاست‌گذاری کاهش می‌یابد.

به عنوان یک عضو از سازمان، می‌توانیم چالش‌های مجموعه‌ی خود را بهتر بفهمیم و دغدغه‌ها و خواسته‌های خود را به شکلی شفاف‌تر و واقعی‌تر به مدیران خود منتقل کنیم.

به عنوان یک فرد از افراد جامعه، از تحلیل‌های جزءنگرانه‌ی سطحی فاصله خواهیم گرفت و می‌توانیم نگاهی عمیق‌تر به دنیای اطراف خود داشته باشیم.

کسی که درس تفکر سیستمی را می‌خواند، با مروری کوتاه به تمرین‌های دوستان متممی در درس‌های مختلف، به وضوح می‌تواند نوشته‌ها و تحلیل‌های کسانی که با تفکر سیستمی آشنا هستند و کسانی که در این زمینه مطالعه نکرده‌اند را تفکیک نماید.

 
 
   1396/4/26 10:24    تعداد بازدید :  645

تعداد بازدید : 645
1/10 (تعداد آرا 1 نفر )