پنجشنبه 02 اسفند 1397 ساعت 05:05

برای آگاهی از سلامت خود، من هم آزمایش ایدز می‌دهم

به بهانه هفته اطلاع رسانی ایدز 8 تا 14 آذرماه

 

شعار امسال روز جهانی ایدز: برای آگاهی از سلامت خود، من هم آزمایش HIV می‌دهم

از ابتدای تشخیص عفونت ایدز تا کنون 35 میلیون نفر در دنیا بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند و در حال حاضر حدود 37 میلیون نفر در جهان نیز به این عفونت، مبتلا هستند.
میزان ابتلا به ایدز و مرگ ناشی از این بیماری در سطح دنیا از سال 2000 تا 2017 حدود 36 درصد کاهش یافته اما این موفقیت در تمام مناطق جهان نبوده بلکه ابتلا به ایدز در مناطقی مانند خاورمیانه، شمال آفریقا، اروپای شرقی و آسیای میانه نه تنها کاهش نداشته بلکه با سرعت زیاد در حال گسترش است.
تخمین زده می شود که حدود 60 هزار نفر در کشور مبتلا به عفونت ایدز هستند، اما در حال حاضر کمتر از نیمی از آنها شناسایی شده اند و حدود 15 هزار نفر از آنها تحت مراقبت قرار دارند.
هنوز افراد بسیاری از آلودگی خود به ویروس HIV بی‌خبرند و به برنامه‌های مراقبتی و خدمات درمانی به موقع و با کیفیت نیاز دارند متاسفانه همچنان موانع بسیاری برای آزمایش HIV باقی‌مانده است مسائلی چون برچسب‌زدن، ترس از آبرو و عدم اطمینان به محرمانه بودن آزمایش . مبتلایان معمولاً وقتی به این آزمایش اقدام می‌کنند که علایم بیماری آشکار شده است. بدلیل اهمیت تشخیص به موقع این بیماری در کنترل و پیشروی آن شعار امسال روز جهانی ایدز افراد را تشویق می‌کند که از وضعیت خود مطلع شوند.
ایدز، درمان قطعی ندارد، اما اگر به موقع تشخیص داده و دارو مصرف شود، فرد مبتلا می تواند به زندگی خود ادامه دهد و با اطلاعی که از بیماری خود پیدا می کند می تواند از انتقال آن به دیگران، پیشگیری کند.

 
 

   1397/9/12 12:23    تعداد بازدید :  286

تعداد بازدید : 286
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )